איך מצליחים צבי ויליגר ו"וילי פוד" לפעול בחו"ל מבלי לאבד את הבסיס בארץ

אחד המכשולים העיקריים בפני התרחבות של עסק כזה או אחר לפעילות גם בחו"ל ולא רק בארץ הוא החשש, הכמובן מובן, של בעלי העסק מפני המחיר שיצטרכו לשלם כדי לפעול בהצלחה מעבר לים, ובפרט הצורך להקדיש לכך משאבים רבים שייתכן כי יבואו על חשבון הפעילות בארץ ויגרמו לערעור הבסיס עליו מושתת העסק.

החשש הנ"ל הוא כאמור מובן, אולם ישנן גם דוגמאות לתעוזה שהשתלמה, וכך למשל האחים יוסי וצבי ויליגר (צביקה ויליגר) שפועלים גם בארצות שונות מסביב לעולם ומתעתדים להתרחב עוד יותר מבחינת הפעילות בחו"ל, וכל זאת ללא פגיעה בפעילות העסקית בישראל שרק הולכת וצומחת משנה לשנה.

מלימודים בחול לעסקים בחול

 

 

 

מלימודים בחו"ל לעסקים בחו"ל – לא מפתיע לגלות שחלק בלתי מבוטל מתוך אנשי העסקים הפועלים בחו"ל בילו פרק זמן כזה או אחר גם בלימודים בחו"ל. במקרה של צבי ויליגר (צביקה ויליגר) מדובר בלימודי הניהול בהם לקח חלק לפני כשלושים שנה, הרבה לפני שהאפשרות של רכישת תואר באוניברסיטה אמריקאית הייתה נפוצה כמו בימינו. האוניברסיטה בה למד צבי היא UCLA – אחת הנחשבות בארה"ב, ובהתאם הכלים המתקדמים להם הוא זכה והיתרון המשמעותי על פני מתחריו ממנו נהנה בראשית דרכו העסקית (ומן הסתם גם בהמשך הדרך).

גיוסי הון בבורסאות החשובות בלונדון וניו יורק

גיוסי הון בבורסאות החשובות בלונדון וניו יורק –על מנת לפעול בחו"ל הקימו האחים ויליגר את "וילי פוד אינטרנשיונל" – חברת בת של של "וילי פוד" (שהיא עצמה נוסדה אגב ב-1994). המניות של "וילי פוד אינטרנשיונל" נסחרות בנאסד"ק (הבורסה של ניו יורק) – הוכחה נוספת להצלחה של יוסי וצבי ויליגר (צביקה ויליגר) גם בחו"ל.

עד לפני מספר שנים גייסו האחים ויליגר סכומי כסף נכבדים גם בלונדון, וליתר דיוק בבורסת המשנה של העיר המהווה את המרכז הפיננסי מספר אחת של אירופה, ה- AIM. החברה שנסחרה בבורסה זו נקראה "גולד פרוסט", והיא הייתה חברת בת של "וילי פוד אינטרנשיונל" (ואם תרצו "נכדה" של "וילי פוד"). בשנת 2008 החליטו האחים ויליגר למחוק את מניות "גולד פרוסט" מהמסחר ב- AIM.

למה צבי ויליגר לוטש עיניים אל שוק המזון הכשר בארצות הברית?

הפעילות הנ"ל של "וילי פוד אינטרנשיונל" בארה"ב מתאפיינת ברווחיות נאה, ומגבירה במידה ניכרת את האטרקטיביות של "וילי פוד". היא גם מהווה את אחת הסיבות לרצון לרכוש אותה – לפני מספר שנים ע"י ארקדי גאידמק (שאף רכש את השליטה בה אך בסופו של דבר נאלץ להחזיר את המניות לידי האחים ויליגר, שהרוויחו בזכות העסקה למרות ביטולה כ-100 מיליון ש"ח) וב-2014 ע"י חברת "אמבלייז" של אלכסנדר גרנובסקי (עיסקה שעל פיה שווי השוק של "וילי פוד" הוא יותר מ-450 מיליון ש"ח).

שיתוף הפעולה בין גרנובסקי לצבי ויליגר (צביקה ויליגר) אמור להוביל להתרחבות נוספת של הפעילות בחו"ל, שכן שווקי המזון הכשר בארה"ב ובאנגליה הם שני יעדים ראשונים במעלה מבחינת שני אנשי העסקים חדי החושים.
בפרט מדובר בשוק הכשר של ארה"ב, שהיקף המסחר בו נמצא במגמת צמיחה מרשימה וכבר עבר את 15 מיליארדי הדולרים בשנה – הן לנוכח כוח הקנייה של יהודי ארה"ב והן לנוכח זיהויו עם מזון בריא. אגב, כדאי לדעת שגם מוסלמים רבים מעדיפים לרכוש בארה"ב מזון שעליו התווית KOSHER, ומאחר שגם אוכלוסיה זו נמצאת במגמת צמיחה הרי שמבחינת האחים ויליגר ו-"וילי פוד" מדובר בעוד סיבה להתגבר על החששות ולהשקיע משאבים גם בפעילות בחו"ל.

מהפכת הקולה! – על הקולה של משפחת ויליגר שמעתם?